Aktualności

Przedsiębiorca to nie agencja detektywistyczna!

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dla wszystkich, którzy nieświadomie wplatali się w nielegalne procedery.

 

Przedsiębiorcy, którzy odliczyli VAT od transakcji dokonanych nieświadomie z nieistniejącym podmiotem mieli poważne kłopoty. Nie dosyć, że musieli korygować VAT to jeszcze mogli ponieść odpowiedzialność karną za za udział w zorganizowanej przestępczości. Do niedawna obowiązywała zasada, że każdy przedsiębiorca musi wiedzieć z kim współpracuje i dokonać weryfikacji legalności działania każdego sprzedawcę. Było i jest to bardzo trudne. Posiadanie REGONU, zaświadczenia NIP czy potwierdzenia rejestracji VAT często nie wystarczało urzędowi skarbowemu w uwiarygodnieniu należytej staranności.

 

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej firmy PPUH Stehcemp Spółka Jawna (C-277/14) powinien pomóc uczciwym przedsiębiorcom w sporach z fiskusem. Sąd stwierdził, że nie można odmawiać prawa do odliczania VAT temu, kto nie mógł wiedzieć, iż sprzedawca popełnił przestępstwo. Urzędy skarbowe nie mogą wymagać od przedsiębiorcy szczegółowego sprawdzania każdego kontrahenta, bo to nie jest ich zadaniem.

 

Zespół ATM

 

  • 18.04.2016, 09:57:16


Zaufali nam

  • Solidarność Szczecin
  • Gmina Stare Czarnowo
  • obórbka fotografii, responsywne strony internetowe, responsive web design, projektowanie stron internetowych Szczecin, grafika, obróbka zdjęć, naprawa fotografii, naprawa starych zdjęć, koloryzacja i naprawa straych fotografii